Здорове харчування – профілактика розвитку раку

Укладачі Філоненко К.С., Крячок І.А., Кущевий Є.В.

 

 

Пам’ятка для пацієнтів

«Здорове харчування – профілактика розвитку раку»

 

Які причини виникнення злоякісної пухлини? Чи можемо ми впливати на ризик виникнення злоякісної пухлини?

 

До виникнення раку може призвести ряд причин. Питома вага спадкових факторів та інфекційних процесів у розвитку злоякісних новоутворень складає 13 %, впливу екологічного стану навколишнього середовища (радіаційний фон, забруднення повітря техногенними викидами) – 6 %, а на долю способу життя (умови праці, шкідливі звички, характер харчування та фізичної активності) припадає найбільша питома вага – 81 %. Якщо на спадкові фактори та екологічні умови ми не здатні вплинути самостійно, то на фактори, пов’язані зі способом життя, нам вплинути під силу.

 

Які продукти, їх компоненти та стани здоров’я пов’язані з харчуванням підвищують ризик розвитку злоякісної пухлини?

 

Згідно результатів дослідження «ЕРІС», проведеного у 10 країнах Європи за участю понад 10 тисяч добровольців, яке вивчало вплив харчування на розвиток злоякісних пухлин, кожен десятий випадок розвитку цього захворювання пов’язаний з харчовим фактором. Серед продуктів, що можуть вплинути на ризик розвитку захворювання на рак, варто назвати надлишок червоного м’яса, надмірне споживання насичених жирів, солі, алкоголю. Також надзвичайно важливе значення має розвиток ожиріння. Недостатнє споживання овочів, риби, продуктів багатих кальцієм, вітаміном Д також пов’язане з підвищенням ризику розвитку раку.

 

Яким чином ці продукти підвищують ризик розвитку злоякісної пухлини?

 

Надмірне споживання червоного м’яса та м’ясних продуктів

Багато досліджень продемонстрували зв’язок між розвитком раку товстого кишечнику, шлунку, підшлункової залози з надмірним споживанням червоного м’яса. Ще гірший вплив мають на здоров’я людини м’ясні продукти (ковбаси, бекон та ін.). В червоному м’ясі міститься сполука, яка називається гем (саме вона дає червоного забарвлення м’ясу). При взаємодії з бактеріями в кишечнику людини гем перетворюється на азотовмісні сполуки, які викликають пошкодження клітин кишечнику та їх надмірне ділення. Споживання понад 80 г червоного м’яса щоденно призводить до збільшення ризику розвитку раку кишечнику на 40-50 %.

Що робити? Обмежити кількість порцій червоного м’яса до 2-3 на тиждень, замінити їх на біле м’ясо або рибу.

Надмірне споживання солі

Існують дані, що надмірне споживання солі може збільшити вірогідність розвитку раку шлунку на 20 %. Найбільшу питому вагу в структурі онкологічної захворюваності рак шлунку має в Японії, де населення споживає багато соленої риби.

Що робити? Обмежити споживання солі як у вигляді приправи, так і консерванту (засолене м’ясо, риба).

Насичені жири

Насичені жири – одна з хімічних форм жирів, як правило тваринного походження (міститься в червоному м’ясі, кокосовій, пальмовій олії, вершковому маслі, сметані). На відміну від ненасичених жирів (більшість рослинних олій, риба, горіхи), які є дуже корисними, значне споживання насичених жирів може призвести до розвитку раку. Це пов’язано з вмістом жіночого статевого гормону естрогену в цих жирах. Його підвищений рівень в крові людини може призвести до розвитку гормон залежного раку (наприклад, раку грудної залози).

Що робити? Споживати менш жирні сорти м’яса, замінити тваринні жири на рослинні та слідкувати за вмістом кокосової та пальмової олії в готових продуктах харчування.

Споживання алкоголю

Значне або регулярне споживання алкоголю призводить до підвищеного ризику розвитку раку ротової порожнини (в т.ч. губ), глотки, гортані, стравоходу, печінки, грудних залоз, товстого кишечнику та прямої кишки. Це пов’язано з впливом токсичної речовини - ацетальдегіду, яка утворюється під час обміну речовин з алкоголю, зниженням засвоєння багатьох корисних речовин (вітаміни А, В, Е, С, D, каротиноїди), посиленням утворення естрогену (жіночого статевого гормону), що може призвести до розвитку раку грудної залози, простати, жіночої статевої системи. Зниження ефектів шкідливого впливу алкоголю на організм відбувається лише через 10-15 років після припинення його споживання!

Що робити? Обмежити споживання алкоголю до 40-50 г на день (500 мл пива, 150 мл червоного вина, 35 мл горілки або інших сильноалкогольних напоїв). Слід уникати щоденного споживання спиртних напоїв.

Фрукти та  овочі

Будь-яка рослинна їжа містить велику кількість корисних речовин. Ці продукти є надзвичайно багатим джерелом клітковини, вітамінів, мінералів та інших речовин. Деякі з них є антиоксидантами (аскорбінова кислота (вітамін С), токоферол (вітамін Е), ß-каротин (провітамін А), флавоноїди, таніни) – є речовинами, що протидіють розвитку онкологічних захворювань. Значне споживання рослинної їжі може допомогти уникнути одного з двадцяти випадків раку.  Клітковина – надзвичайно важлива для роботи нашого кишечнику. Вона стимулює моторику кишечнику, а отже і своєчасне звільнення організму від токсичних речовин, що потрапляють в нього з їжею. Вона може зв’язувати та виводити токсичні речовини, що можуть призвести до розвитку злоякісної пухлини. Дуже важливо споживати зернові та бобові як одне з найбагатших джерел клітковини, деяких вітамінів та мікроелементів. Найбагатшими джерелами речовин, що мають протипухлинний ефект є томати, цибуля, часник, капуста броколі та інші види капусти. Томати, кавун та грейпфрут містять лікопін. Ця речовина має антиоксидантний ефект у 2 рази сильніший за вітамін А та у 10 разів сильніший за вітамін Е. Він краще засвоюється при споживанні томатного соку, пасти чи іншого типу обробки томатів, а також є найбільш стійким серед антиоксидантів до термічної обробки (менше руйнується під час приготування). Регулярне споживання цибулі та часника може до 50 % знизити ризик захворювання на злоякісні новоутворення усіх відділів ЖКТ, простати та грудної залози. Позитивний вплив часника та цибулі обумовлений наявністю протимікробної дії цих рослин, високим вмістом антиоксидантів, селену. Овочі з родини хрестоцвітих (різні види капусти) мають високий вміст глюкозінолатів (сірковмісних сполук). Вони забезпечують характерний смак та запах цих продуктів і являються потужними антиоксидантами – одними з найкращих речовин, що допоможуть попередити розвиток злоякісної пухлини.

Що робити? Численні дослідження показали, що найкращим режимом споживання рослинної їжі є п’ятикратне щоденне споживання овочів та фруктів загальною вагою 400 г. Для досягнення профілактичного ефекту слід споживати 2 томати або 1 стакан томатного соку, 1 зубчик часника, 1 порцію капусти, кілька хлібців, 1 порцію білої квасолі або чечевиці на день.

Риба та морепродукти

Риба та морепродукти є найбагатшими джерелами омега-3-поліненасичених жирних кислот. Саме ці речовини входять до складу клітинної стінки. Існують дані, що регулярне споживання риби може знизити ризик розвитку деяких злоякісних пухлин.

Що робити? Розширити споживання риби та морепродуктів.

Кальцій і вітамін Д

Кальцій відповідає за передачу різних сигналів всередину клітини. Засвоєння кальцію відбувається за участю вітаміну Д. На відміну від кальцію, який людина отримує лише з продуктами харчування, вітамін Д людина може отримувати також і при сонячному опромінюванні. Існують дані, що люди з дефіцитом кальцію та вітаміну Д мають вищий ризик розвитку деяких онкологічних захворювань, серед них рак кишечнику, рак грудної залози.

Що робити? Найбагатшими джерелами кальцію є молоко та молочні продукти, риба, шпинат. Джерелами вітаміну Д є риба та риб’ячий жир, яйця. Рекомендовано споживати 1-2 стакани йогурту, 100 г твердого сиру або сиру, 1 порцію шпинату, риби на добу.

Чай.

В усіх сортах чаю містяться антиоксиданти, що називаються поліфеноли. Серед них найкориснішими є речовини під назвою катехіни. Найбільша їх кількість міститься в зеленому чаї. В білому чаї міститься така сама кількість катехінів, але дещо менша – інших поліфенолів. Дещо поступається вмістом цих сполук чорний чай. Готові до вживання чаї містять найменшу кількість корисних речовин. Проведені дослідження засвідчили, що люди, які регулярно споживають зелений чай мають значно менший ризик захворіти на деякі види раку (зокрема, в 40 разів менший ризик захворіти на лімфому).

Що робити? Споживати більше зеленого чаю. Замінити 1 чашку кави або готового до споживання чаю на 1 чашку зеленого чаю.

 

Чи слід повністю виключити деякі продукти харчування або значно збільшити споживання «корисних» продуктів?

 

Ні. Слід пам’ятати, що харчування має бути збалансованим. Виключення деяких продуктів може призвести до дефіциту корисних речовин. Навпаки, надмірне споживання – може спричинити розвиток побічних явищ. Наприклад, червоне м’ясо є чи не найбільшим джерелом заліза для організму. Повне виключення цього продукту може спричинити розвиток або поглибити вже існуючу анемію (стан, коли в організмі не вистачає гемоглобіну і/або еритроцитів, що відповідають за перенесення кисню до усіх органів і тканин). Відсутність тваринних жирів може несприятливо вплинути на обмін речовин, солі викликати дисбаланс електролітів. Надмірне або несистематичне споживання овочів може призвести до розладів травлення (діарея, здуття живота). Надмірне споживання часнику – до розвитку диспепсії, гастриту, неприємного запаху з рота. Слід пам’ятати про підвищений вміст сполук ртуті в м’ясі риби та морепродуктах, особливо хижих видів. У дослідженнях виявлено, що надлишок кальцію може спричинити розвиток агресивних типів раку простати.

 

Важливість профілактики та боротьби з ожирінням

 

Ожиріння – це стан, при якому людина має занадто високу частку жирової тканини.

Люди із зайвою вагою мають підвищений ризик виникнення пухлин стравоходу, грудної залози (особливо у період після менопаузи), матки, товстого кишечнику та прямої кишки, підшлункової залози, щитоподібної залози, жовчного міхура, та, імовірно, інших типів раку. Це пов’язано з виділенням жировою тканиною гормонів та інших речовин, що стимулюють розвиток онкологічних захворювань. Зниження ваги допоможе уникнути одного з 20 випадків захворювання на рак та дуже позитивно вплине на усі органи і системи організму.

Що робити? Для боротьби з ожирінням слід зменшити загальну калорійність (енергетичну цінність) їжі шляхом зменшення споживання солодких, хлібобулочних продуктів. Слід збільшити споживання овочів та фруктів, злакових та бобових. Дотримуватися навичок правильного харчування. Підвищити фізичну активність (робіть 10 000 кроків на день, вставайте з місця 10 разів на годину). Додаткове підсолоджування чаю, бутерброди з маслом та інші «додаткові» продукти можуть збільшувати калорійність їжі на 1-2/3 загальнодобової енергетичної потреби.). Споживайте достатню кількість рідини (1,5 літри на добу та більше). Для отримання інформації про продукти харчування звертайте увагу на етикетки (калорійність, вміст корисних/шкідливих речовин).

 

Чи впливає спосіб приготування продуктів харчування на ризик розвитку злоякісної пухлини?

 

Деякі способи приготування їжі можуть вплинути на якість харчування. Під час значного і тривалого нагрівання червоного м’яса або приготування його на відкритому вогні можуть утворюватися речовини, які у дослідженнях з участю тварин викликали захворювання на рак. При приготуванні деяких рослинних продуктів, наприклад, картоплі з використанням жарки (картопляні чіпси, картопля-фрі, жарена картопля) також утворюються речовини, які у лабораторних тварин викликали захворювання на рак. При дослідженнях з участю людей такі дані поки що не були підтверджені.

 

Харчування – це фактор здоров’я, на який людина спроможна самостійно впливати щодня. Повноцінне та збалансоване харчування може допомогти уникнути онкологічного захворювання, а неправильна їжа, навпаки, погіршити стан Вашого здоров’я. Кожна людина здатна знизити вірогідність захворювання на рак, а отже уникнути тяжкого лікування та завчасної загибелі. Правильне харчування може стати Вашим безцінним інструментом покращення власного здоров’я та здоров’я Ваших рідних.

 

Пам’ятайте, що дотримання цих рекомендацій неможливе при деяких захворюваннях. Тому обов’язково порадьтеся з Вашим лікарем!

 

Попросіть свого лікаря відповісти більш детально на Ваші питання щодо харчування та допомогти Вам скласти Ваше меню!