Харчування під час хіміотерапії

Укладачі: д.мед.н. Крячок Ірина Анатоліївна, к.мед.н. Губарева Ганна Олександрівна, Філоненко Катерина Сергіївна, Кущевий Євген Вікторович

 

 

Пам’ятка для пацієнтів

Харчування під час хіміотерапії

 

Задовільне травлення важливе для пацієнтів з онкологічним захворюванням!

 

Травлення – це процес, під час якого їжа споживається та використовується організмом для збереження здоров’я, підтримання ваги, активності та правильного функціонування організму.

Споживання правильних типів їжі до, під час та після завершення лікування може допомогти Вам почуватися краще. Здорове харчування включає достатнє споживання продуктів та рідин, що містять важливі компоненти харчування, необхідні для правильного функціонування організму (вітаміни, мінерали, білки, вуглеводи, жири та воду). Якщо організм не буде отримувати їх у достатній кількості, буде розвиватися стан, який називається виснаженням.

 

Онкологічне захворювання може впливати на харчування

 

Наявність онкологічного захворювання може змінити можливість харчування та засвоєння їжі. Наприклад, пухлини, що уражають обличчя, шию, шлунково-кишковий тракт (ШКТ) можуть перешкоджати можливості харчування. Деякі пухлини, особливо пухлини ШКТ, виділяють речовини, що змінюють процеси травлення. Крім того, деякі пухлини мають дуже активний обмін речовин і звичне харчування не може забезпечити потреби організму.

 

Лікування онкологічного захворювання може впливати на харчування

 

Лікування онкологічного захворювання може призвести до утруднення харчування. На зниження можливості харчуватися можуть вплинути усі види лікування. Під час лікування у Вас може виникнути втрата апетиту, з’явитися виразки у ротовій порожнині, сухість слизової оболонки ротової порожнини, зниження слиновиділення, нудота, блювота, діарея, закрепи, болі, депресія. Це може впливати на відчуття смаку, запаху, апетит і можливість приймати достатню кількість їжі та отримувати задовільний об’єм поживних речовин. Це може спричинити виснаження, появу слабкості, втомлюваності, складностей у боротьбі з інфекціями та небажання продовжувати лікування онкологічного захворювання.

 

Дуже важливо лікувати втрату ваги, пов’язану з онкологічним захворюванням та його терапією

 

Дуже важливо на ранньому етапі боротися з ускладненнями лікування, які можуть вплинути на харчування пацієнта та призвести до втрати ваги. Для цього можуть бути використані як спеціальні засоби харчування (суміші для харчування), так і медикаментозні засоби. Останні можуть використовуватися з метою посилення апетиту, покращення перетравлення їжі, полегшення пересування їжі шлунково-кишковим трактом, попередження та лікування нудоти, блювоти, діареї та закрепів, попередження та лікування проблем, які виникають з ротовою порожниною, а також болю.

 

Що слід зробити до початку лікування, щоб уникнути або полегшити проблеми з харчуванням

 

Вам необхідно знати які саме проблеми можуть виникнути під час лікування Вашого захворювання. Запитайте свого лікаря яких саме ускладнень Вам слід очікувати під час лікування. Повідомте лікаря про всі проблеми зі здоров’ям, які Ви маєте до початку лікування. Складіть список питань та задайте їх медичному персоналу. Сприймайте період лікування як можливість зосередитися виключно на своєму здоров’ї. Розпочніть здорове харчування ще до початку лікування. Відвідайте стоматолога, адже дуже важливо, щоб ротова порожнина була здоровою під час лікування Вашого захворювання. Обговоріть з лікарем усі Ваші страхи та переживання щодо проведення лікування. Познайомтеся зі своїм захворювань та його лікуванням, прочитавши доступну інформацію з цього приводу.

 

Пам’ятайте, що ускладнення лікування виникають не у всіх хворих! Порушення харчування або інші ускладнення лікування можуть мати різний ступінь проявів і саме у Вас перебігати у легкій формі!

 

Зовсім непотрібно чекати, що у Вас виникнуть ускладнення лікування. Жодним чином не можна передбачити як і коли це станеться. Як тільки Ви відчуєте, що розпочинаються якісь проблеми з харчуванням, одразу повідомте свого лікаря. На сьогодні існує багато медичних засобів, що допоможуть позбавитися проблем з харчуванням під час лікування.

 

Пам’ятайте, що усі складності завершаться після закінчення лікування.

 

Знайдіть заняття, що допоможуть Вам почуватися краще

 

Більше відпочивайте (робіть паузи зі спокійними заняттями кілька разів на день), висипайтеся (7-8 годин на ніч). Знайдіть хобі та/або моліться, медитуйте, спілкуйтеся з приємними людьми. Приєднайтеся до організації пацієнтів. Залишайтеся активними щодня, виходьте на вулицю, робіть легку гімнастику.

 

Чи готові Ви харчуватися правильно

 

Попросіть Ваших близьких разом з Вами сходити до магазину та придбати продукти, які необхідні для збалансованого та повноцінного харчування. Заздалегідь купіть все необхідне та приготуйте їжу. В такому випадку навіть якщо Ви будете погано почуватися у Вас буде готове все потрібне для повноцінного харчування.

 

Як отримати більше корисних речовин з їжі

 

Під час лікування можуть бути дні, коли Ви почуваєтесь краще або гірше. Тому, коли у Вас є апетит – їжте більше. Споживайте в цей час більше білкової та калорійної їжі. Це дозволить зберегти сили на той період, коли Ви матимете гірший апетит або ускладнення лікування. Їжте ту їжу, яку можете. Не переживайте, якщо у деякі дні Ви зовсім не можете їсти. Проте обов’язково зв’яжіться з лікарем, якщо такий період триває понад 2 дні. Пийте багато рідини, особливо у період коли Ви не можете їсти. Це дуже важливо!

 

Остерігайтеся інфекцій, пов’язаних з їжею

 

Мийте руки щоразу перед прийомом їжі або її приготуванням. Обов’язково мийте всі овочі та фрукти та знімайте шкірочку з них. Якісно мийте посуд. Не вживайте продукти, які викликають сумніви у придатності. Зберігайте готові продукти у холодильнику. Візьміть окремі дошки та ножі для риби та м’яса і хліба та овочів. М’ясо та риба мають бути добре приготовані (не рожеві всередині), яйця слід споживати звареними на круто. Не купуйте продукти у неперевірених місцях (стихійні ринки). Намагайтеся не харчуватися у сумнівних закладах (фаст-фуди). Не споживайте продукти з пліснявими грибами (в тому числі сири з блакитною пліснявою, Рокфор та інші).

 

Харчування при втраті апетиту

 

Втрата апетиту – це стан, коли Ви не хочете їсти або можете з’їсти меншу кількість їди. Це може відбуватися 1-2 дні або весь час лікування.

Що робити?

Їсти маленькими порціями 5-6 разів на день замість 3 великих порцій. Споживайте більше рідкої або меленої їжі. Зробіть бутерброди або іншу швидко приготовану їжу, щоб вона була готова у той момент, коли Ви захочете їсти. Збільшити калорійність їжі можна підсолодивши її, а збільшити вміст білків можна, наприклад замінивши воду споживанням молока. Змініть форму їжі (сік замість яблука, суп-пюре замість звичайного супу, фрикадельки замість шматку м’яса). Їжте більшу порцію, коли почуваєтеся краще. Споживайте менше рідини під час їжі, щоб уникнути відчуття переповнення шлунку. Їжте у приємній компанії. Спілкуйтеся з психологом, соціальним працівником або іншою особою, яка може допомогти Вам боротися зі страхом, депресією або іншими станами, які впливають на Ваш апетит.

 

Харчування при зміні смаку або запаху

 

Деякі продукти можуть змінити для Вас свій смак або запах під час лікування. Найчастіше таке відбувається з м’ясом та водою.

Що робити?

Обирайте продукти, які мають приємні смакові властивості для Вас. Їжте мариновані продукти замість свіжих – вони можуть мати приємніший смак для Вас. Їжте кислі продукті, наприклад лимон та томати. Проте будьте з ними обережні якщо маєте біль у горлі та проблеми зі шлунком. Якщо продукти мають неприємний кислий присмак, підсолодіть їх. Додавайте спеції та соуси до продуктів харчування, вони можуть змінити неприємні смакові відчуття.

Уникайте продуктів, що мають для Вас неприємний запах. Накривайте продукти, що зберігаються. Використовуйте витяжку під час приготування їжі, провітрюйте приміщення. Закривайте двері до кухні під час приготування їжі. Пийте напої через трубочку. Їжте пластиковими столовими приладами, якщо маєте металевий присмак у роті.

Слідкуйте за чистотою ротової порожнини, використовуйте ополіскувачі для порожнини рота. Відвідайте стоматолога.

 

Харчування при закрепі

 

Закреп – це стан коли кишечник має меншу кількість та інтенсивність рухів, що призводить до складностей з дефекацією, калові маси стають сухими.

Що робити?

Вживайте більше масла, рідини, їжі, багатої на клітковину (овочі та фрукти, особливо бобові, зернові продукти). Вживайте гарячі напої, в тому числі одразу після споживання їжі. Підвищуйте фізичну активність (прогулянки, гімнастика). Порадьтеся з лікарем щодо призначення різних медичних засобів (послаблюючі препарати, лактулоза, мікро-клізми). Обов’язково повідомте лікаря, якщо Ви не мали дефекації понад 2 дні.

 

Харчування при діареї

 

Діарея – це стан, коли кишечник робить дуже багато рухів. Це може призвести до надмірної кількості епізодів дефекації, розм’якшення, розрідження  калових мас або навіть рідкого стільця.

Що робити?

Пийте багато рідини, щоб замістити її втрату під час діареї. Це можуть бути як звичайні, так і спеціальні напої, що містять не лише воду, а й різні мікроелементи. Обов’язково відкрийте кришку у газованих напоїв, щоб випустити газ перед споживанням. Їжте продукти багаті калієм та натрієм (банани, абрикоси, томати). Їжте менше продуктів багатих на клітковину. Споживайте продукти не гарячі і не холодні – кімнатної температури. Не споживайте дуже солодкі, жирні, смажені, молочні продукти, алкоголь. Не споживайте продукти, які можуть призвести до здуття живота (бобові, багато фруктів та овочів), продукти з кофеїном, цукрозамінниками. Усі ці продукти можуть погіршити діарею. Починайте споживати продукти через 12-14 годин після припинення діареї – в цей час споживайте рідину. Це дасть можливість кишечнику відновитися. Під час гігієни краще застосовуйте підмивання замість туалетного паперу, аби не викликати пошкодження шкіри та кровотечі. Обов’язково повідомте лікаря, якщо у Вас сталася діарея, та порадьтеся з лікарем щодо медичних засобів, які Ви можете приймати.

 

Харчування при сухості ротової порожнини

 

Цей стан розвивається внаслідок зниження слиновиділення. Це може призвести до ускладнення мови, жування та травлення їжі.

Що робити?

Пийте більше рідини на протязі дня (періодично ополіскуйте ротову порожнину). Носіть із собою пляшку з водою для зручності. Жуйте жувальну гумку, льодяники – це посилює слиновиділення. Пийте та їжте кисло-солодкі продукти (лимонад). Споживайте їжу, яку легше жувати та ковтати (супи, салати), додавайте соуси. Не споживайте алкогольні напої та їжу, яка може пошкодити ротову порожнину (сухарики, солону та гостру їжу). Застосовуйте полоскання або зрошення ротової порожнини кожні 1-2 години, проте уникайте розчинів, які містять спирт (який підсушує слизову). Використовуйте бальзам для губ. Уникайте паління, в тому числі пасивного, та продуктів, що містять тютюн.

 

Харчування при нудоті

 

Нудота – це одне з найчастіших ускладнень лікування онкологічних захворювань. Вона може супроводжуватися блювотою або ні. Вона може виникнути як під час лікування так і на протязі 1-2 днів після завершення курсу терапії.

Що робити?

Споживайте продукти, які легко перетравлюються (бутерброди, каші). Спробуйте кислуваті продукти (лимон, мариновані продукти). Їсти рекомендується маленькими порціями 5-6 разів на день замість 3 великих порцій. Споживайте більше рідкої або меленої їжі. Їжте, навіть якщо не хочете, адже у багатьох людей нудота посилюється на «голодний шлунок». Не примушуйте себе їсти продукти, які Вам дуже не подобаються. Не їжте надто холодні та надто гарячі продукти. З’їжте хліб на ніч, щоб не прокинутися з нудотою. Споживайте більше рідини. Уникайте споживання сухих продуктів (хлібці, пластівці). Відпочивайте після їди. Поговоріть з Вашим лікарем про можливість призначення ліків, що допоможуть Вам боротися з нудотою. Носіть зручний одяг, що не здавлює черевну порожнину, шию. Уникайте їжі, що має сильний запах. Провітрюйте приміщення, в якому знаходитеся, щоб зменшити інтенсивність запахів. Записуйте час, коли виникає нудота, та з якими подіями це зв’язано. Це допоможе спланувати її попередження.

 

Харчування при стоматиті

 

Стоматит - це запалення слизової оболонки ротової порожнини. Може проявлятися як почервонінням, так і появою ерозій та виразок на слизовій.

Що робити?

Обирайте продукти, які легко жувати та які не пошкоджують слизову оболонку ротової порожнини. Готуйте їжу до того часу, поки продукти не стануть м’якими. Подрібнюйте їжу на маленькі шматочки. Пийте із соломинки. Їжте з маленької ложки. Споживайте продукти охолоджені або кімнатної температури. Уникайте продуктів, які можуть викликати погіршення Ваших відчуттів: кислі, солоні страви, свіжі овочі, чіпси, пластівці, сухарики, алкоголь. Уникайте паління, в тому числі пасивного, та продуктів, що містять тютюн. Щоденно перевіряйте стан ротової порожнини. Щоденно декілька разів ополіскуйте ротову порожнину розчином харчової соди або інших антисептиків. Не застосовуйте розчини, які містять спирт. Використовуйте лише м’яку зубну щітку, а у тяжких випадках проводьте гігієну ротової порожнини без неї. Не користуйтеся зубочистками. Відвідуйте стоматолога. Попросіть свого лікаря призначити знеболюючі препарати при необхідності.

 

Харчування при запаленні слизової оболонки горла та стравоходу

 

Часом хіміотерапія чи променева терапія на зони голови та шиї або грудної клітини може призвести до запалення та появи виразок на слизовій оболонці горла чи стравоходу.

Що робити?

Їжте 5-6 маленьких порцій замість 3 великих на день. Обирайте їжу, яку легко жувати та ковтати. Обирайте продукти з високим вмістом білків та вуглеводів. Готуйте їжу до того часу, поки продукти не стануть м’якими. Подрібнюйте їжу на маленькі шматочки. Пийте із соломинки. Їжте з маленької ложки. Споживайте продукти охолоджені або кімнатної температури. Уникайте продуктів, які можуть викликати погіршення Ваших відчуттів: кислі, солоні страви, свіжі овочі, чіпси, пластівці, сухарики, алкоголь. Уникайте паління, в тому числі пасивного, та продуктів, що містять тютюн. Сидіть рівно під час їди з дещо нахиленою вперед головою. Порадьтеся з лікарем з приводу призначення медикаментів, в т.ч. знеболюючих.

 

Харчування при блювоті

 

Блювота під час лікування онкологічного захворювання може слідувати за нудотою. Вона може виникнути як під час лікування так і на протязі 1-2 днів після завершення курсі терапії. Не намагайтеся їсти до припинення блювоти. Як тільки блювота припинилася пийте рідину невеликими ковтками (як воду, так і спеціальні сольові розчини). Після припинення блювоти та після того, як Ви зрозуміли, що можете без проблем пити рідину переходьте на споживання рідкої легко засвоюваної їжі (супи, каші). Їжте 5-6 маленьких порцій замість 3 великих на день. Запитайте у лікаря про препарати, які можуть допомогти припинити блювоту. Попередження нудоти може попередити блювоту. Обов’язково зв’яжіться з Вашим лікарем, якщо блювота триває понад 2 дні.

 

Збільшення ваги

 

Ні в якому разі не намагайтеся схуднути не порадившись з Вашим лікарем.

Що робити?

Їжте більше овочів та фруктів. Вони зменшать калорійність їжі. Їжте продукти багаті клітковиною (бобові, злакові, продукти з висівками). Обирайте м’ясо нежирних сортів, молочні продукти знежирені або зі зниженою жирність. Їжте менше жирів та солі. Споживайте менші порції. Щоденно робіть гімнастику, більше рухайтеся, робіть прогулянки на свіжому повітрі.

 

Втрата ваги

 

Втрата ваги може відбуватися безпосередньо через онкологічне захворювання або як ускладнення лікування.

Що робити?

Їжте їжу за розкладом, а не коли Ви хочете. Їжте 5-6 маленьких порцій замість 3 великих на день. Їжте калорійну та багату білками їжу. Пийте молочні коктейлі, фруктові соки. Активно рухайтеся. Поговоріть з Вашим лікарем через які проблеми Вам складно харчуватися та про шляхи їх розв’язання.

 

Нейтропенія

 

Нейтропенія – це стан, коли кількість нейтрофілів (одного з видів лейкоцитів) у крові пацієнта стає меншою, ніж 1.0×109/л. Під час нейтропенії суттєво підвищується ризик розвитку інфекцій, через це необхідно дотримуватися особливих рекомендацій у харчуванні.

Що робити?

Не рекомендовано приймати їжу приготовану не вдома. Необхідно ретельно мити руки перед споживанням їжі та перед її приготуванням (намилюючи з милом не менше 20 с та ретельно змиваючи проточною водою). Їжа повинна бути термічно оброблена (варена, жарена, тушкована або запечена у духовці). Після приготування їжа придатна для споживання протягом доби (при зберіганні у холодильнику у закритому вигляді). Перед споживанням їжі, що зберігалася її знову необхідно термічно обробити. Не рекомендуються для споживання наступні продукти: тверді сири, копченості, морепродукти, сирі овочі та зелень, фрукти зі шкіркою, яку не можна видалити, сире м’ясо, натуральний бджолиний мед, непастеризоване молоко та молочні продукти, молочні продукти з живими бактеріями, соки та воду, що вже зберігалися у відкритій упаковці.

 

Часті запитання

 

Чи можу я вживати алкоголь під час лікування?

 

Багато ліків, які Ви отримуєте під час лікування проходять обмін речовин у печінці, спричинюючи її ушкодження. Алкоголь так само проходить обмін речовин у печінці, і може погіршити пошкодження печінки, призвести до порушення обміну лікарських препаратів, посилити їх побічні ефекти або знизити ефективність лікування. Окрім того молекули спирту підсушують слизову, тому при появі виразок на слизовій оболонці ротової порожнини або інших частин шлунково-кишкового тракту може погіршити їх стан та збільшити неприємні відчуття.

 

Чи можу я вживати дієтичні добавки під час лікування?

 

Обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем. Адже деякі біологічні добавки можуть містити шкідливі для Вас речовини або можуть бути протипоказані Вам при деяких станах.

 

Які продукти слід споживати, щоб підвищити рівень гемоглобіну або лейкоцитів?

 

Причини зниження гемоглобіну можуть бути різними. В залежності від причини анемії (зниження рівні гемоглобіну і/або еритроцитів) Ваш лікар призначить найбільш правильне її лікування, в тому числі продукти харчування, які можуть сприяти підвищенню гемоглобіну. Єдине лікування лейкопенії (зниження рівня лейкоцитів) полягає у призначення препаратів, що впливають на кровотворення. У будь-якому випадку Ви маєте повноцінно та збалансовано харчуватися.

 

В деяких випадках Ви не зможете дотримуватися даних рекомендацій або вони будуть Вам протипоказані. Тому в першу чергу порадьтеся з Вашим лікарем!

 

Попросіть свого лікаря відповісти більш детально на Ваші питання щодо харчування та допомогти Вам скласти Ваше меню!